JAK PRZESTAĆ PŁACIĆ ALIMENTY NA DOROSŁE DZIECKO?

14 stycznia 2024

 

Jestem zobowiązany do łożenia alimentów na dziecko, obecnie dziecko skończyło 18 rok życia, czy mogę już nie płacić alimentów? Z takim pytaniem zwrócił się do nas Klient i ku jemu zaskoczeniu odpowiedź brzmi NIE.

Samo osiągnięcie pełnoletności nie jest podstawą dla zaprzestania płacenia alimentów. Zgodnie z przepisami alimenty należą się dziecku, które nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać i nie posiada majątku. Zwyczajowo przyjęło się jednak, że alimenty płacone są do 26 roku życia, a wynika to z kontynuowania nauki na studiach wyższych.

Prawo nie przewiduje wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego względem dziecka pełnoletniego z urzędu. Obowiązek alimentacyjny trwa tak długo, dopóki sąd nie wyda wyroku, w którym stwierdzi, że obowiązek ten wygasł.

KOMU PŁACIĆ ALIMENTY, GDY DZIECKO STANIE SIĘ PEŁNOLETNIE

Alimenty przekazywane są wówczas bezpośrednio do rąk pełnoletniego dziecka, za potwierdzeniem odbioru, na jego konto bankowe, czy też poprzez przekaz pocztowy.

CZY NA STUDIUJĄCE DZIECKO ZAWSZE NALEŻY PŁACIĆ ALIMENTY?

Jak wyżej wspominamy kryterium to brak możliwości samodzielnego utrzymania się i nieposiadanie majątku, zatem jeżeli Twoje studiujące dziecko oprócz pobierania nauki posiada majątek, pracuje albo w inny sposób samodzielnie się utrzymuje, odpada podstawowe kryterium.

Pamiętaj, że dodatkowe dochody dziecka muszą być na takim poziomie, by mogło się ono utrzymać samodzielnie. Jeżeli dziecko „dorabia”, ale osiągane dochody są skromne, to nie mogą być podstawą zaprzestania alimentacji. W większości przypadków osoby studiujące nie są w stanie podejmować zatrudnienia w takim wymiarze, jaki pozwala na samodzielne utrzymanie się.

STUDIA ZAOCZNE A ALIMENTY

W przypadku studiów zaocznych sytuacja może być zdecydowanie odmienna. Co do zasady ideą studiów zaocznych jest taka organizacja, że student ma swobodę do podjęcia zatrudnienia. Możliwości studenta zaocznego są zatem zdecydowanie szersze niż studenta dziennego, ale w takim przypadku o braku możliwości podjęcia pracy mogą zdecydować inne czynniki, jak na przykład brak wystarczającego wykształcenia, brak doświadczenia, inne ograniczenia studenta. Dopiero konkretna analiza przypadku pozwoliłaby stwierdzić, czy studiujące zaocznie dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie i czy możesz zwolnić się z obowiązku alimentacyjnego.

CZY MAM PRAWO DOWIEDZIEĆ SIĘ CZY DZIECKO DALEJ STUDIUJE

W momencie osiągnięcia pełnoletności przez dziecko, ono samo decyduje, czy przekaże rodzicowi informacje o postępach w nauce. Oznacza to, że żadna placówka nie udzieli rodzicowi informacji bez zgody pełnoletniego dziecka.

CZY MOŻLIWE JEST PŁACENIE ALIMENTÓW PO 26 ROKU ŻYCIA ?

Jest to możliwe. Wszystko zależy od sytuacji i stanu zdrowia dziecka i każdorazowo powinno podlegać ocenie sądu, do którego rodzic wystąpi o uchylenie obowiązku alimentacyjnego.

CZY MOGĘ PRZESTAĆ PŁACIĆ ALIMENTY NA PEŁNOLETNIE DZIECKO SAM?

Aby skutecznie uchylić się od obowiązku alimentacyjnego, rodzic musi wystąpić do sądu z pozwem. Nie możesz samodzielnie stwierdzić, że alimenty już się nie należą i przestać płacić, albowiem w tej sytuacji narażasz się na egzekucję komorniczą z wyroku, który istnieje. Z tych względów rodzic powinien zachować odpowiednią kolejność działań Najpierw złożyć pozew wraz z wnioskiem o zabezpieczenie (o ile są ku temu podstawy), a dopiero po wyroku sądu zaprzestać płacenia.

Należy także pamiętać, że niealimentacja w niektórych przypadkach może być zakwalifikowana jako przestępstwo i  samowolne zaprzestanie płacenia alimentów może w konsekwencji wywołać postępowanie karne.

SYTUACJA RODZICA A ALIMENTY NA DOROSŁE DZIECKO

Sytuacja rodzica także może mieć znaczenie przy decyzji sądu o losach alimentów na pełnoletnie dziecko. Może wpłynąć na to na przykład choroba, utrata pracy bądź inne zdarzenie, które spowoduje u rodzica istotne pogorszenie się sytuacji życiowej lub ekonomicznej. Występując z żądaniem na tej podstawie, rodzic musi udowodnić w sądzie, że rzeczywiście do takiej sytuacji doszło.

ŚLUB STUDIUJĄCEGO DZIECKA A ALIMENTY

Co do zasady, zawierając związek małżeński, pełnoletnie dziecko powinno w pierwszej kolejności oczekiwać wsparcia od małżonka. Obowiązek alimentacyjny małżonka wyprzedza bowiem obowiązek alimentacyjny rodzica, a zatem w pierwszej kolejności wsparcia finansowego udziela małżonek, w szczególności jeśli pracuje bądź posiada majątek. Jeżeli jednak ślub wzięło dwoje studiujących dziennie studentów, sytuacja wcale nie jest taka oczywista. W takim przypadku może się okazać, że oboje małżonkowie nie są niezależni ekonomicznie, a to oznacza, że rodzic w dalszym ciągu zobowiązany będzie do alimentacji.

Uchylenie obowiązku alimentacyjnego z datą wsteczną

Jeżeli rodzic dowie się albo w trakcie postępowania sądowego wyjdzie na jaw, że dziecko już wcześniej było w takiej sytuacji, że porzuciło naukę albo stało się niezależne finansowo, może żądać uchylenia alimentów z datą wsteczną, to jest konkretną datą przed złożeniem pozwu, która odpowiadać będzie ww. okolicznościom związanym z samodzielnością dziecka.

Jak przestać płacić alimenty na dorosłe dziecko?

Jeżeli pełnoletnie dziecko jest zdrowe, nie uczy się, nie pracuje i nie robi nic w kierunku uzyskania samodzielności ekonomicznej, podejmij zdecydowane działanie i złóż wówczas pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego.