JAK PODZIELIĆ SPADEK ?

10 lutego 2024

DZIAŁ SPADKU A POSTANOWIENIE O STWIERDZENIU NABYCIA SPADKU

Dział spadku to rodzaj sprawy prowadzonej przed sądem. Przedmiotem działu spadku jest doprowadzenie do podziału spadku  i rozdysponowanie go pomiędzy każdego ze spadkobierców wchodzących w skład spadku. Celem podziału jest także wyrównanie wartości udziałów w spadku poprzez spłaty i dopłaty.

Dział spadku należy odróżnić od stwierdzenia nabycia spadku, w którym sąd jedyne wskazuje kto jest spadkobiercą, a zatem potwierdza jedynie nabycie spadku w określonym ułamku lub jeżeli jest jeden spadkobierca- w całości. Wspomniany ułamek określa części spadku jakie na mocy orzeczenia sądu odziedziczył konkretny spadkobierca w całym majątku spadkowym, a nie w konkretnych przedmiotach. Przykładowo, jeżeli w skład spadku wchodzi nieruchomość oraz dwa samochody, to każdy spadkobierca ma prawo do tej nieruchomości i wspomnianych samochodów w takim ułamku, w jakim sąd określił jego udział w postanowieniu o nabyciu spadku. Aby określić, które z tych przedmiotów majątkowych staną się własnością konkretnego spadkobiercy należy dokonać ich podziału.

SPOSOBY PODZIAŁU SPADKU 

  1. NA MOCY POSTANOWIENIA SĄDU
  2. NA MOCY UMOWY O DZIALE SPADKU

Dział spadku przeprowadzony przez sąd powinien obejmować cały spadek. Może być ograniczony do części spadku- z ważnych powodów. Przedmiotem działu spadku są aktywa spadkowe. Podział długów następuje z mocy prawa, stosownie do podziałów aktywów.

DZIAŁ SPADKU- CZAS ZŁOŻENIA WNIOSKU MA ZNACZENIE, DLACZEGO ?

Przeprowadzenie podziału spadku nie jest ograniczone w czasie ALE nie warto z tym zwlekać. Dlaczego?

  • brak dokonania działu spadku będzie skutkować tym, że przedmioty majątkowe należące do spadku będą – nawet pomimo upływu długiego czasu od śmierci spadkodawcy – traktowane jako majątek spadkowy, a przez to zarząd tym majątkiem oraz np. sprzedaż jego określonych składników będzie podlegać pewnym ograniczeniom
  • Stan spadku ustala się według chwili otwarcia spadku, jego zaś wartość – według cen z chwili dokonania działu, oznacza to, że niektóre przedmioty wchodzące w do spadku będą to wartość tracić, zwłaszcza ruchomości: samochód, gotówka, a zatem im dłużej zwlekasz z podziałem tym mniej dostaniesz.
  • jeśli zbyt długo zwlekasz z podziałem majątku po śmierci spadkodawcy, to Twój przeciwnik może bronić się podnosząc zarzut zasiedzenia nieruchomości wchodzącej do spadku. Ma to też zastosowanie w drugą stronę, bo być może Ty sam możesz bronić się w ten sposób

KIEDY UMOWNY DZIAŁ SPADKU?

Jest to rozwiązanie zdecydowanie najszybsze i najtańsze, ale wymaga porozumienia wszystkich spadkobierców w zakresie wartości spadku oraz sposobu jego podziału.

KIEDY SĄDOWY DZIAŁ SPADKU?

W tym przypadku nie jest konieczna zgoda pomiędzy spadkobiercami. Sąd ma obowiązek rozpoznania wniosku na żądanie chociażby jednego ze spadkobierców.

JAK PRZEBIEGA SĄDOWY DZIAŁ SPADKU?

  1. złóż wniosek o dział spadku. We wniosku należy powołać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia oraz spis inwentarza. Jeżeli spis inwentarza nie został sporządzony, należy we wniosku wskazać majątek, który ma być przedmiotem działu oraz sposób w jaki chcemy dokonać działu., tj. jakie są nasze oczekiwania. Gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość należy przedstawić dowody na to, że ta nieruchomość stanowiła własność spadkodawcy- księga wieczysta.
  2. Sąd po wysłuchaniu stanowisk wszystkich spadkobierców dokona oszacowania wartości majątku spadkowego oraz dokona podziału biorąc pod uwagę interesy poszczególnych uczestników postępowania. W takim postępowaniu sąd będzie również rozstrzygał o zapisach zwykłych, pobranych pożytkach czy też nakładach.

JAKIE PROBLEMY MOGĄ SIĘ POJAWIĆ W TOKU POSTĘPOWANIA O DZIAŁ SPADKU?

  1. Rozliczenie darowizn otrzymanych od spadkodawcy za jego życia. Mają wpływ na sposób podziału majątku spadkowego, albowiem zalicza się je na poczet schedy spadkowej. Do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanych od spadkodawcy darowizn nie dojdzie w sytuacji, w której zostały one dokonane ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia w sytuacji,  gdy ma miejsce dziedziczenie ustawowe.
  2. Zarzut zasiedzenia. Jeżeli zbyt długo zwlekasz z podziałem spadku Twój przeciwnik może bronić się podnosząc zarzut zasiedzenia nieruchomości lub ruchomości. Termin na zasiedzenie ruchomości wynosi tylko 3 lata.
  3. Długi spadkodawcy i innych spadkobierców. Zwlekanie z działem spadku powoduje, że narażasz się na egzekucję ze spadku, gdy inny współspadkobierca ma długi.