JAK NAPISAĆ DOBRY POZEW ROZWODOWY

14 stycznia 2024

Cała procedura rozwodu zaczyna się od złożenia pozwu o rozwód we właściwym Sądzie Okręgowym. Przeważnie będzie to Sąd Okręgowy właściwy dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda.

Pozew może przygotować i złożyć strona osobiście, udział adwokata w tej procedurze nie jest obowiązkowy, jednakże z naszego doświadczenia wynika, że udział adwokata jest dla strony rozwodu bardzo pomocny, zarówno na etapie przygotowywania pozwu jak i dalej, jako wsparcie podczas rozprawy.

NIEZBĘDNE ZAŁĄCZNIKI POZWU ROZWODOWEGO

Do pozwu musisz załączyć odpis aktu małżeństwa, zawierający numer aktu małżeństwa-będzie to zatem odpis zupełny, jeżeli z małżeństwa pochodzą dzieci, załącz także odpisy zwykłe aktów urodzenia dzieci.

Pozew podlega opłacie sądowej w kwocie 600 zł. Musisz zatem załączyć dowód uiszczenia tej opłaty, jeżeli zaś Twoja sytuacja finansowa jest trudna, możesz złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, przedkładając do pozwu wypełnione oświadczenie o stanie rodzinnym i majątkowym, którego wzory dostępne są na stronach internetowych sądów i siedzibach sądów.

Jeżeli Twój pozew zawiera żądanie podziału majątku, musisz wnieść opłatę także w tym zakresie. Wyniesie ona 300 złotych jeśli propozycja jest zgodna albo 1000 złotych.

JAK ZAADRESOWAĆ POZEW ROZWODOWY?

Przygotowując pozew w pierwszej jego części oznaczasz Sąd Okręgowy, do którego wnosisz żądanie, opisujesz strony, podając ich dane, w dalszej części wskazujesz swoje żądania.

JAK OKREŚLIĆ ŻĄDANIA POZWU ROZWODOWEGO?

Wyrok rozwodowy obejmuje następujące zagadnienia:

– rozwiązanie małżeństwa przez rozwód bez orzekania o winie / z orzekaniem o winie,

– orzeczenie o władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi,

– określenie miejsca pobytu małoletnich dzieci,

– zobowiązanie do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania małoletnich dzieci,

– orzeczenie o kontaktach małoletnich dzieci, z którymi nie będą stale mieszkać,

– orzeczenie o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania,

– orzeczenie eksmisji małżonka,

– dokonanie zgodnego podziału majątku,

W pozwie musisz zatem określić swoje stanowisko zgodnie z powyższym, oczywiście w zależności od Twojej sytuacji życiowej i faktycznej.  Oprócz tego można także zawrzeć wnioski kosztowe ( np. o zwrot połowy opłaty). W zależności od treści Twoich żądań, konieczne mogą się okazać także wnioski dowodowe, na przykład, gdy żądasz orzeczenia o winie.  Możesz także zawrzeć wnioski o zabezpieczenie żądań na czas trwania postępowania rozwodowego.

Pamiętaj także, jeżeli macie wspólne małoletnie dzieci, dodatkowo należy wskazać świadka, który będzie w stanie przedstawić sądowi sytuację opiekuńczo-wychowawczą dzieci.

UZASADNIENIE POZWU ROZWODOWEGO

Uzasadnienie to bardzo istotna część pozwu rozwodowego. Musisz opisać sytuację w Twoim małżeństwie  i wyjaśnić dlaczego żądasz rozwodu. Wskazać przyczyny, które Twoim zdaniem wykluczają możliwość kontynuowania małżeństwa. Pamiętaj jednak, by uzasadnienie było zwięzłe. Każdy punkt, o którym pisaliśmy wyżej wymaga szerszego określenia w części uzasadniającej pozwu. Musisz podać konkretne argumenty i okoliczności, które stoją za Twoją decyzją. Pamiętaj, że w uzasadnieniu wskazujesz fakty. Nie jest to miejsce na wyrażanie emocji, czy też oskarżanie drugiego małżonka. W tej części pozwu musisz być rzeczowy. Dla potwierdzenia faktów, o których piszesz, powinieneś także przedstawić dowody- opisać je i załączyć. Zasadą jest, że wszelkie dowody powinny być Sądowi wskazywane na początku, jeżeli jednak zajdzie potrzeba złożenia nowych, dodatkowych dowodów, jest to możliwe także później.

CO MOŻE BYĆ DOWODEM W SPRAWIE O ROZWÓD?

Dowodem w sprawie o rozwód może być wszystko , na przykład:  zeznania świadków, zdjęcia, nagrania audio bądź video, raport detektywa, opinie specjalistów, rachunki (faktury imienne), dokumentacja medyczna.

Tak sporządzony i własnoręcznie podpisany pozew, wraz z załącznikami, składa się w Sądzie w dwóch egzemplarzach. Pamiętaj, jest to dopiero początek postępowania i zakreślenie Twoich żądań, natomiast szczegółowe ustalenia zapadają już podczas rozprawy. Być może stanowisko Twojego małżonka/ Twojej małżonki zmusi cię do zmodyfikowania żądań. Będziesz to wówczas czynił kolejnymi pismami procesowymi.