CZEGO NIE ROBIĆ PRZY ROZWODZIE-NAJCZĘSTSZE BŁĘDY ?

11 stycznia 2024

Rozwód to skomplikowany proces, który może być trudny dla obu stron. Ważne jest, aby spojrzeć niego ze spokojem połączonym z myśleniem strategicznym, tak aby nie podjąć pochopnych decyzji, które mogą odbić się echem przez kilka następnych lat czy też wpływać nawet na resztę Twojego życia. 

Pomocna w przygotowaniu do sprawy rozwodowej świadomość tego jakie błędy popełniają osoby, które się rozwodzą. Poniżej lista 6 najczęstszych błędów popełnianych przy rozwodzie:

 

  1. Pochopna zgoda na rozwód bez orzekania o winie lub nieuzasadnione upieranie się na rozwód z orzeczeniem o winie 

Rozwód bez orzekania o winie w niektórych sytuacjach może nie być dla Cienie korzystny. Może się bowiem zdarzyć, że argumenty które podniesiesz w sprawie rozwodowej jak np. dotyczące winy drugiego małżonka w rozkładzie małżeństwa czy alimentów na współmałżonka, mogą skłonić drugą stronę do korzystnych dla Ciebie ustępstw. Te z kolei mogą polegać w zależności od sytuacji np. na wyprowadzeniu się z mieszkania, podziału majątku, ustalenia godnych alimentów na dziecko. Jeśli nie wykorzystasz tych argumentów przy okazji rozwodu, zasadniczo możesz stracić możliwość podniesienia ich później, np. w sprawie o podział majątku. 

Z drugiej strony niewłaściwe jest też utwierdzanie się w przekonaniu i dążenie do rozliczania krzywd, ferowania własnych racji, dążenie do konfliktu dla wątpliwej satysfakcji moralnej. Po czasie okazuje się, że przez lata trwający proces rozwodowy z orzeczeniem o winie odbija się niekorzystnie na dzieci  które być może nie chcą już z Tobą rozmawiać jak i całą rodzinę, znajomych, którzy przecież są wzywani do sądu na Twój wniosek jako świadkowie Waszych relacji. Nawet jeśli w wyroku orzekającym rozwód sąd ostatecznie Tobie przyzna rację to wyjdziesz z tej batalii poturbowany, z poczuciem zmarnowania kilku lat na trudny proces sądowy. Warto zatem zastanowić się zawczasu i zasięgnąć pomocy adwokata (skontaktuj się z nami https://kjpadwokaci.pl/kontakt/)który wskaże Ci czy proces rozwodowy z orzeczeniem o winie będzie dla Ciebie korzystny. Ugoda jest oczywiście możliwa ale nie na każdych warunkach. 

 

    2.  Niezabezpieczenie dowodów na winę małżonka

Proces rozwodowy to proces, który wymaga przygotowań w tym zgromadzenia dowodów, zwłaszcza gdy wnosimy o rozwód z winy współmałżonka. Często jest tak, że w kryzysie małżeństwa dochodzi do sytuacji w których mamy do czynienia z nagannymi zachowaniami współmałżonka. Wskazujesz, że doszło do zdrady? Doszło do pobicia? Musisz to udowodnić.

Dowodami w sprawie rozwodowej mogą być np.: SMS-y, korespondencja mailowa, zdjęcia, wyciągi bankowe, wydruki z portali społecznościowych- bardzo ważny dowód !!!. Jak również nagrania audio i video, zeznania członków rodziny, zeznania świadków, sąsiadów, raport sporządzony przez detektywa, Niebieska Karta, dokumentacja medyczna w tym wykonane obdukcje. Zatem jeśli zdobędziesz dowody winy współmałżonka  zabezpiecz je należycie i trzymaj w miejscu niedostępnym dla drugiej strony. W postępowaniu rozwodowym powinny znaleźć się dowody, które mają wpływ na najważniejsze kwestie:

  • winę rozpadu pożycia małżeńskiego,
  • przyznanie opieki nad dziećmi,
  • określenia zakresu kontaktów z dzieckiem
  •  wysokości alimentów. 

 

    3. Zgoda na za wysokie lub za niskie alimenty nieadekwatne do potrzeb dziecka 

Dość często dochodzi do sytuacji, że strona zobowiązana do płacenia alimentów wnosi o to, aby były one w jak najniższej wysokości argumentując to tym, ze przecież ponosi dodatkowe koszty utrzymania dziecka- korepetycje, basen, rozrywka itp. Deklaruje płatności poza wyrokiem poprzez uiszczanie opłat za obiady w szkole, zajęcia dodatkowe itp. W takiej sytuacji obozy uprawnione do pobierania alimentów na dziecko zbyt pochopnie zgadzają się na takie rozwiązanie, zapominając lub też po prostu nie zdając sobie sprawy, że z takich „deklaracji” strona zobowiązana może się wycofać bez żadnych konsekwencji, a w mocy pozostaje to co na papierze czyli w wyroku rozwodowym.

 

Z drugiej strony mamy też  do czynienia z pochopną zgodą osób zobowiązanych do alimentacji na wysokie alimenty, nieadekwatne do potrzeb dziecka. Wynika to często z chęci szybkiego zakończenia rozwodu, lub przeświadczenia, że „mnie po prostu stać”. Taka pochopna zgoda może natomiast przełożyć się niekorzystnie na sytuację, w której będziecie chcieli obniżyć alimenty. Dlatego, że w sprawie o zmianę wyroku rozwodowego w zakresie alimnetów sąd będzie rozważał Wasze możliwości zarobkowe i częstym skutkiem jest to, że dochodzi do przekonania że skoro mieliście możliwość płacenia alimentów na poziomie z wyroku rozwodowego, to czemu mielibyście nie mieć takich możliwości później. 

 

   4. Wyprowadzka ze wspólnego mieszkania bez dzieci 

Wspólne zamieszkiwanie ze skonfliktowanym małżonkiem może być trudne, zwłaszcza gdy na Wasze awantury, przepychanki słowne lub fizyczne patrzą małoletnie dzieci. Jeśli zatem zdecydujesz się opuścić mieszkanie samotnie, najprawdopodobniej sąd w wyroku rozwodowym ustali, że dzieci mają mieszkać na stałe z tym z rodziców, z którym zostały w dotychczasowym miejscu zamieszkania. Z drugiej strony pozostawienie dzieci z rodzicem stosującym przemoc będzie źle postrzegane i może prowadzić do wniosku, że nie zadbałaś/eś o ich bezpieczeństwo. To z kolei może być podstawą do ograniczenia któremuś z rodziców władzy rodzicielskiej. 

 

  5. Wykorzystywanie dziecka jako karty przetargowej

Podejście to jest nieprawidłowe z uwagi na możliwość pojawienia się konsekwencji takiego zachowania rodziców. Rodzice w rozwodzie chcą nastawić dziecko przeciwko drugiemu rodzicowi. Skutkuje to pojawieniem się konfliktu lojalności. Dziecko nie wie po której stronie ma się opowiedzieć. U dzieci  mogą pojawić się konsekwencje takiego traktowania. 

 

  6. Pochopna zgoda na nie orzekania o kontaktach  drugiego z rodzica  z dzieckiem

Sąd na zgodny wniosek stron może zaniechać orzeczenia o kontaktach z dzieckiem.  W takiej sytuacji umawiacie się na przysłowiowe „słowo”, że rodzic będzie umożliwiał kontakt z dzieckiem w czasie, który wspólnie ustalicie- rzecz jasna w pełnej zgodzie. Co jeśli to „słowo” to tylko fantasmagoria, a po rozwodzie okazuje się, że małżonek, który mieszka z Twoim dzieckiem wcale nie zamierza ustalać z Tobą kontaktów?  Jeśli masz co do tego wątpliwości, domagaj się ustalenia  kontaktów z dzieckiem w wyroku rozwodowym. W przeciwnym razie czeka Cię kolejna sprawa sądowa celem formalnego ustalenia kontaktów.