Co grozi za jazdę po alkoholu?

20 listopada 2023

CO GROZI ZA JAZDĘ PO ALKOHOLU?

Grzywna albo prace społeczne za jazdę po alkoholu ? To już nie takie proste. Za jazdę po alkoholu grożą coraz wyższe kary. Przepisy ulegają jedynie zaostrzeniu. Obecnie, od 14 marca 2023 roku za przestępstwo to grozi kara tylko i wyłącznie pozbawienia wolności do lat 3. W warunkach recydywy grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat.

Sprawdź co zrobić, gdy zostaniesz zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu. Nasza Kancelaria pomaga kierowcom zatrzymanym za jazdę po alkoholu na każdym etapie sprawy.

Aktualne przepisy dotyczące jazdy po alkoholu. Ile promili to przestępstwo?

W zależności od stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu lub w krwi czyn może być uznany za przestępstwo albo za wykroczenie. Ta kwalifikacja przekłada się na wymiar kary. Jeżeli stężenie alkoholu we krwi jest większe  0,5 promila albo 0,25 mg/dm3 kierowca może zostać oskarżony o popełnienie przestępstwa. Jeżeli stężenie alkoholu we krwi wynosi pomiędzy 0,2 a 0,5 promila albo 0,1 do 0,25 mg/dm3, czyn będzie traktowany jako wykroczenie.

Badanie podczas zatrzymania przez policję wykonywane jest w pierwszej kolejności alkomatem, dlatego też pierwsza przedstawiana wartość będzie dotyczyła wydychanego powietrza i będzie ukazywana w mg/dm3.

Stan po użyciu alkoholu.

Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

1) stężenia we krwi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu albo

2)obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3

Kary za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu przewiduje kodeks wykroczeń. Co grozi kierowcy za jazdę w stanie po użyciu alkoholu ?  Kierowca taki podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych, orzeczony może  być zakaz prowadzenia pojadów.

W zależności, czy kierowca jednocześnie popełnił inny czyn, np. spowodował kolizję, nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzał na pasach, przewidziane są wyższe kary.

Stan nietrzeźwości.

Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

1) stężenia we krwi powyżej 0,5 promila alkoholu albo

2) obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3

Jazda w stanie nietrzeźwości to już przestępstwo. Wówczas sytuacja kierowcy jest o wiele bardziej poważna, kary przewidziane za to przestępstwo są obecnie bardzo wysokie i różnią się w zależności od sytuacji, tj. czy taki czyn popełniony jest po raz pierwszy, czy jest to kolejny czyn kierowcy, czy prowadził w trakcie trwania zakazu prowadzenia pojazdów.

Co się dzieje, gdy kierowca odmówi „dmuchania” w alkomat? Wówczas skierowany zostaje do placówki medycznej celem pobrania krwi i wykonania badania na zawartość alkoholu we krwi. Należy pamiętać, im więcej czasu upływa od spożycia, tym  bardziej rośnie prawdopodobieństwo, że stężenie alkoholu we krwi spada. Jest to jednak kwestia indywidulana, zależąca od organizmu danej osoby.

Kary za jazdę po alkoholu – co grozi kierowcy zatrzymanemu za jazdę po spożyciu?

co grozi za jazdę po alkoholu?

– kara więzienia,

– grzywna,

– prace społeczne- kara ograniczenia wolności,

– świadczenie na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej minimum 5000 złotych,

– wieloletni albo dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, minimum 3 lata,

– niedługo także konfiskata pojazdu na rzecz Skarbu Państwa,

Jaka kara za jazdę po alkoholu w 2023 roku? Przepisy zostały zaostrzone, za przestępstwo to grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Wyższe kary, bo do lat 5 grożą w sytuacji  między innymi recydywy (art. 178a §4 kk), prowadzenia pojazdu w czasie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów.

Jazda po alkoholu w recydywie.

Oprócz wyższej kary pozbawienia wolności, przy recydywie, sąd orzeka świadczenie na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości minimum 10.000 zł, a zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych jest dożywotni, chyba że zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami.

Czy można uniknąć więzienia za jazdę po alkoholu?

Możliwe jest uniknięcie kary więzienia, jednakże warto, by kierowca współpracował z adwokatem, by ustalić linię obrony i ustalić, czy w danym przypadku możliwe są inne rozwiązania.

Okoliczności czynu także mogą mieć znaczenie dla wymiaru kary.

Jaka kara za jazdę po użyciu alkoholu?

Kary za jazdę po użyciu alkoholu przewiduje kodeks wykroczeń. Za prowadzenie pojazdu po użyciu alkoholu grozi kara aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat

Zatrzymali mi prawo jazdy, czy mogę prowadzić samochód?

Jeżeli nie orzeczono jeszcze zakazu prowadzenia pojazdów, a jedynie zatrzymano prawo jazdy, wsiadający za kierownicę kierowca musi liczyć się z tym, że prowadzi pojazd bez uprawnień. Jest to wykroczenie i grozi za nie kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

Czym mogę jeździć po zatrzymaniu prawa jazdy? Dalej możesz jeździć rowerem albo hulajnogą, tj. pojazdami, na które nie wymagane jest posiadanie prawa jazdy.

Adwokat dla zatrzymanych za jazdę po alkoholu.

Nasza Kancelaria pomaga kierowcom z zarzutami jazdy po użyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości. Mamy bogate doświadczenie, dzięki czemu jesteśmy w stanie ocenić przypadek i wyznaczyć realne do osiągnięcia cele.

Prowadzimy tego rodzaju sprawy na terenie całej Polski.

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej, skontaktuj się z nami.