1 października 2023
Od 15 listopada 2023 roku zmieniają się zasady dotyczące odrzucenia spadku w imieniu małoletniego dziecka. Dotychczas, aby odrzucić spadek w imieniu dziecka należało uzyskać zgodę sądu rodzinnego. Aby uzyskać taką zgodę należało skierować do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka stosowny wniosek dopiero po uzyskaniu zgody sądu możliwym było odrzucenie spadku w imieniu dziecka.
Od 15 listopada br., zgodnie z art. 101 § 4 k.r.o. jeżeli dziecko jest powołane do dziedziczenia wskutek uprzedniego odrzucenia spadku przez rodzica, to czynność polegająca na odrzuceniu spadku w imieniu dziecka przez rodzica, 1. któremu w tym zakresie przysługuje władza rodzicielska,
2. gdy jest dokonywana za zgodą drugiego z rodziców, któremu również przysługuje władza rodzicielska,
3. albo gdy jest dokonywana wspólnie,
-nie wymaga zezwolenia sądu opiekuńczego.
W każdej innej sytuacji, aniżeli wskazana w powołanym powyżej przepisie, nadal konieczne będzie uzyskanie zgody sądu. Będzie tak np. w przypadku dziedziczenia małoletniego obok jego rodzica. W takiej sytuacji przyjęto, że pomiędzy rodzicem a dzieckiem może występować konflikt interesów, zagrażający prawidłowemu zarządowi majątkiem dziecka. W takim przypadku kontrola sądu będzie niezbędna. Będzie tak również w sytuacji, gdy drugi z rodziców nie wyrazi zgody na odrzucenie spadku.
Zgodnie z przepisami przejściowymi, do spadków otwartych przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej stosuje się przepis art. 101 § 4 k.r.o., jeżeli termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku nie upłynął przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.
Oznacza to, że w przypadku spadków otwartych przed 15 listopada 2023 roku, co do których nie upłynął termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku przed dniem 15 listopada 2023 roku, zastosowanie znajdą przepisy w nowym brzmieniu.