Od 2026 roku każda gmina w Polsce powinna mieć uchwalony nowy dokument planistyczny, tak zwany plan ogólny. Zastąpi on obecnie istniejące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Zgodne z tym planem będą musiały być bardziej szczegółowe dokumenty, sporządzane dla mniejszych obszarów, czyli istniejące również dziś miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy –…
https://www.linkedin.com/posts/karolina-jagie%C5%82%C5%82o-przychodzka-5aa4627a_wyrok-nsa-zmienia-zasady-ksi%C4%99gi-wieczyste-activity-7292631409851035648-3X4M?utm_source=share&utm_medium=member_desktop&rcm=ACoAABDMBtIBmoqTD_0NWN3D0oGbkGZeyRo56no W wyroku z 28 stycznia 2025 roku Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że numery ksiąg wieczystych to dane osobowe. Oznacza to, że informacje zawarte w księdze wieczystej, takie jak imiona, nazwiska, adresy czy numer PESEL właściciela nieruchomości, traktowane są jako dane, które mogą pozwolić na identyfikację konkretnej osoby. Dlatego ich ujawnienie w internecie, w tym…
Testament negatywny to taki rodzaj testamentu, w którym testator (osoba sporządzająca testament) wyraża swoją wolę, aby określona osoba nie dziedziczyła po nim. W przeciwieństwie do testamentu pozytywnego, w którym wskazuje się, kto ma otrzymać majątek, testament negatywny wyraża wyłącznie wolę wykluczenia kogoś z dziedziczenia. Jakie są główne cechy testamentu negatywnego? Brak wskazania spadkobiercy: Testament negatywny…
Aby wyegzekwować zapis testamentowy, należy przejść przez kilka etapów, które są związane z procesem wykonania testamentu oraz postępowaniem spadkowym. Oto ogólne kroki, które trzeba podjąć: 1. Ustalenie ważności testamentu Testament – musi być ważny, czyli sporządzony zgodnie z przepisami prawa. Sprawdzanie ważności testamentu odbywa się na etapie postępowania spadkowego. Testament może być sporządzony w formie…